Šílenství jménem Pokémoni

16. srpna 2016 v 14:56 | Jess |  Z deníčku maminky
Když jsem byla malá holčička na základní škole, byli v módě Pokémoni, i když jsem tomu nerozumněla. Neměli jsme kabelovou televizi, a tak jsem neznala ani ten seriál a kartičky, které se měly kupovat a sbírat, byly drahé a moje maminka si je pro nás nemohla dovolit. Ne, že bych to po ní kdy chtěla. Ze zvědavosti jsem si ale z kapesného tehdy koupila jeden balíček a ti slavní opěvovaní všemi milovaní Pokémoni mi připadali strašně oškliví a hloupí. Možná jsem byla na svůj věk až moc vyspělá. Kartičky jsem rozdala, čímž jsem doplnila sbírku některým spolužákům a udělala jim radost, což mi už tehdy udělalo větší radost, než kdybych měla sama sbírku pro sebe.

Nyní, po zhruba 15 letech se tento trend vrací, ale nesbírají se kartičky, ale Pokémoni rozesetí v tzv. "rozšířené realitě," tedy na konkrétních GPS souřadnicích. Častokrát v parku, na ulici nebo v MHD vidím lidi všech věkových kategorií se zabořeným nosem do Smartphone, jak se honí za virtuálními Pokémony.

Z jednoho pohledu je to geniální - z hlediska marketingu tomuto modelu naprosto rozumím. Když má hra dostatek uživatelů, může její provozovatel snadno dohodnout nějakou akci např. u McDonald's, kde se objeví "speciální pokémon" a určitě nějaké procento uživatelů brzy nato zavítá do McDonald's a ten si tím vydělá a provozovateli aplikace přisype nějaké to procento. A takto můžou umístit Pokémony do různých míst, což přinese zisk všemožným firmám.

Ale z pohledu uživatele to nechápu vůbec - prostě nerozumím tomu, co by mi mohla hra přinést. Častým argumentem hráčů je, že chodí víc ven. To je sice možné, ale s nosem zabořeným v telefonu toho moc venku stejně nezažijí. Taky že poznají nová místa - může být, ale primárním účelem je chytání Pokémonů - pokud by chtěli zkoumat okolí, můžou tak dělat i bez nich... Další argument je, že na telefon nemusí přece pořád koukat, že když je tam Pokémon, tak jim to zavrní v kapse, ale pak se stejně zastaví a klikají do telefonu jako blázni... a takhle by to šlo s argumenty i dál. Mám ale i vlastní zkušenost, takže vím z praxe, jak to chodí.

Zkoušela jsem hrát Ingress, hra od stejné firmy, co vytvořila Pokémon Go, která vznikla ještě dřív, než Pokémon Go. Taky je založená na konceptu "rozšířené reality," na konkrétních souřadnicích ale nejsou rozeseta zvířátka, ale určité portály, ke kterým se získávají klíče, portály se pak dají dobývat, spojovat, přebírat soupeři apod. Bylo by to docela zábavné, ale je tu jedno velké ale. Když už se tedy člověk vydá na procházku, při které si řekne, že tedy půjde mimo zaběhnutou trasu a na té trase potká nějaké portály/Pokémony, stejně pořád hlídá telefon, pak když tedy najde portál/Pokémona, tak chvilku postává na rohu ulice a kliká do telefonu...

Prostě jsem si připadala jako totální magor. Nehledě na to, že jsem z procházek opravdu neměla nic než pocit, že jsem dobyla nějaké množství portálů. O nějakém požitku z výletu se vůbec nedá mluvit. Můj brácha do toho byl hodně zažraný. Cesta s ním na autobus byla peklo - pořád s telefonem v ruce, pořád se někde zastavoval, autobus málem ujel. A ne, bráchovi není deset, je mu ke čtyřiceti. Když jsem se ho ptala, co mu to přináší, tak řekl, ať to vyzkouším, že to je sranda. Vyzkoušela jsem a ne, sranda to nebyla.

Tak mi řekněte, jestli mi něco uniká nebo jestli je to opravdu magořina. Ale mně přijde jako magořina místo koukání po okolí koukání do telefonu. A to ani nezmiňuji ty bizarní případy, kdy je kvůli chytání Pokémonů srazilo auto, někdo je přepadl apod...

Díky za vaše názory.

Jess
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 B. B. | E-mail | Web | 16. srpna 2016 v 15:41 | Reagovat

Taky mi vadí, když jdu ven a kolem mě všichni hrají toto. Už sem i zažila, že jsme pozvali kamarády na jedno místo, oni však po 5 minutách odešli, že o 20m dál je pokémon.
Je fajn, že to alespoň lidi dostane ven, což beru jako velké plus, ale sama bych to asi nehrála, navíc to ani na telefonu u sebe nerozjedu :D.

2 Jajinka Jajinka | Web | 17. srpna 2016 v 14:21 | Reagovat

Mám Lumii, nemám tudíž možnost ani Pokemon GO v telefonu mít. Kdybych tu možnost měla, pravděpodobně bych hrála i tuto hru a to proto, že denně chodím se psem, několikrát do týdne courám po Praze a o prázdninách jsem navštívila mnoho míst, kde bych asi pokemony našla. Nicméně i kdybych tu hru měla, nepohltila by mě, protože na tohle prostě nejsem. Ty, co to hrajou neodsuzuju ačkoliv musím podotknout, že NIKDO v mém okolí tuhle hru nehraje. Jestli je to tím, že jsme všichni 24+ nebo tím, že mám kolem sebe lidi, co raději ještě žijou ten real svět než ten virtuální, nevím ale jsem za to ráda :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama