Test těhotenské cukrovky

23. srpna 2016 v 16:49 | Jess |  Miminko a vše s ním související
...aneb jak jsem poprvé skoro omdlela u odběru krve.

Dnes jsem byla na testu těhotenské cukrovky. Celý předcházející den jsem nesměla jíst nic, co by obsahovalo rychlé cukry - takže žádné sladkosti (není problém) a žádné ovoce (velký problém). Dodržela jsem to, ale musela jsem doplňovat vlákninu psylliem rozmíchaným v jogurtu. Zeleninu jsem měla, i v poměrně velkém množství, ale té vlákniny tam prostě není tolik a nechci si zadělávat na trávící problémy, i když se jedná jen o jeden den. I jeden den s bolavým břichem je horší než žádný!

Od půlnoci jsem nesměla jíst a dokonce ani nic pít. Ráno jsem jela autobusem na gynekologii. Obvykle vystupuji na zastávce na znamení, kterou ale dnes autobusák jaksi vynechal, i když jsem zvonila, a to proto, že byla rozkopaná silnice. Dojela jsem tedy, skrz dopravní zácpu, na další zastávku s pocitem, že jaksi nestíhám, doběhla do lékárny pro cukerný roztok a s roztokem na gynekologii, kde jsem nakonec byla s pětiminutovým předstihem. A přede mnou byla fronta čtyř dalších maminek, které s největší pravděpodobností čekalo stejné vyšetření.

Nakonec jsme na těhotenskou cukrovnu byly testované tři. První odběr krve mi dělali v 8:15, po něm jsem vypila odporně sladký cukerný roztok, změřili mi tlak (měla jsem 105/60, takže nízký), zkontrolovali moč, a pak jsem šla do čekárny. Brzy mě zavolal pan doktor do poradny, koukli jsme se, jak Maruška prospívá (a prospívá pěkně!), tentokrát byla otočená hlavičkou dolů, nožičkama a ručičkama na levou stranu a zády napravo. Během ultrazvuku byla docela klidná. Pan doktor mi znovu předepsal hořčík, ptala jsem se ho, kdy půjdu na mateřskou (a prý za 4-6 týdnů, takže při příští poradně vypíšeme žádost) a šla jsem zpátky do čekárny.

Do čekárny za mnou přišla mamka s knížkou a povídaly jsme si, aby mi čekání rychleji uteklo. Odcházet mi zakázali, že pohyb by zkresloval výsledky (cukr by se vstřebal rychleji a mohlo by to falešně ukázat, že cukrovku mám, i když bych ji neměla). V 9:15 jsem šla na další odběr. Paní mi zkoušela nabírat krev z levé ruky, aby nebrala znovu z pravé, ale nešlo to, takže mi napíchla znovu pravou. Začalo se mi zatmívat před očima a sestře jsem říkala, že je mi nějak slabo a čím dál víc, takže po odběru mě položili na lůžko, dala mi vodu. Dost se mi zatočila hlava, paní mě nechala ležet, pak posadit a odvedla mě po nějaké době do čekárny. Mamka samozřejmě měla starost, ale viděla, že už se mi vrací barva. Pak odešla na nákup, že mi koupí nějakou svačinu, abych si ji dala hned po posledním odběru.

Asi za 10 minut poté mě sestřička znovu měřila tlak - měla jsem 100/60, takže mi od prvního měření spadnul. Ono být nalačno a ještě mít za sebou dva odběry se asi na tlaku podepíše. Dala mi ještě vodu a šla jsem zpátky do čekárny.

V 10:15 přišla mamka se svačinou, koupila mi banán a Activia nápoj s příchutí kiwi a jahod, ale musela jsem ještě počkat na odběr. Při posledním odběru mi sestřička řekla, že se mám po odběru najíst, a pak mi znovu změří tlak a můžu s doprovodem odejít. Krev mi vzala znovu z pravé ruky, takže jsem měla žílu napíchlou 3x na stejném místě, chudák žíla byla jak cedník, takže po odběru ještě tekla krev, nic příjemného. Hodně jsem to musela mačkat, aby to přestalo. Pak mě poslala do čekárny na svačinu a asi po 5 minutách mě vzala na měření tlaku. Tlak mi klesl na minimum - měla jsem 90/60! Sestra se zdráhala mě pustit ven, ale vzhledem k tomu, že tam byla mamka se mnou, tak jsem mohla jít. Vzala jsem si ještě propustku do práce a odešla jsem.

Pak jsem se stavila u mamky a ještě se najedla a už mi pak bylo dobře. Mamce jsem ukazovala nějaké cviky, protože je na dietě, tak aby taky cvičila, a pak jsem šla na skok domů. V tu chvíli mi zavolal přítel, že ještě neměl oběd, tak jsem koupila oběd v čínském bistru, šla k němu do práce, dali jsme si spolu oběd a jela jsem do své práce.

Testy na těhotenskou cukrovku tedy proběhly jakž takž v pohodě, až na ty mdloby, ale to se dalo čekat (nechápu, jak někdo může dobrovolně hladovět, ten tlak musí být pak fakt šíleně nízký, mně klesl o 15 za 2 hodiny!). Výsledky budou na konci týdne, tak na mě prosím myslete, aby byly negativní, protože bych pak nesměla ovoce, které miluju a denně ho sním třeba i půl kila!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jajinka Jajinka | Web | 24. srpna 2016 v 8:52 | Reagovat

Držím palce aby to bylo ok! :) Vždy, když slyším o testu na cukrovku, vzpomenu si na ten případ maminky, které dali vypít dezinfekci a následně zemřela. Otřesný.

2 Ver. Ver. | Web | 24. srpna 2016 v 9:40 | Reagovat

Taky držím palce :)

[1]: Na to jsem si vzpomněla zejména před svým testem. Pak má mít člověk důvěru ve zdravotnictví...

3 Jess Jess | Web | 24. srpna 2016 v 10:45 | Reagovat

[1]: [2]:
Tak já si naštěstí ten cukr vyzvedávala sama v lékárně, tak jsem byla v tomto směru klidná.
A děkuji za palce. Snad, snad... :-)

4 Ver. Ver. | Web | 24. srpna 2016 v 13:17 | Reagovat

[3]: Mně ho dávala sestra do čaje. Věřím, že si u mé doktorky dávají pozor, nicméně jsem poprvé jen usrkla a dál jsem pila až poté, co jsem si ověřila, že je to nechutně sladké :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama