Už bez toho nemůžu žít

5. ledna 2017 v 10:38 | Jess |  Miminko a vše s ním související
Přednostně si dovolím poděkovat Kačce za komentář. Usmívající se Tak dlouho jsem se chystala ti napsat, až jsi napsala ty mě. Tvé chvály si moc vážím. Mrkající Blog jsem zakládala s počátkem těhotenství, mám ho jako takový deníček, který si ráda občas zpětně pročtu, abych věděla, co jsem cítila, je to takové pěkné ohlédnutí. Taky ti gratuluju k dítku, vím, že jste trochu napřed, tak mi můžeš třeba občas poradit. A třeba někdy zajdeme na kafe, i s našemi ratolestmi. Usmívající se K dotazu o nadýmavých potravinách - já nevím. Maruška má někdy horší dny, kdy pláče, někdy lepší, ale jestli to souvisí se zelím nebo čočkou netuším. Jak rychle by se to dostalo do mléka? Koukala jsem na internet, kde psali cca 6 hodit, ale to by v tom případě vliv nemělo. Kdyby to bylo cca 48 hodin, tak by to mohlo být ono, ale nevím, nevím, to už mi přijde dlouho. Tak to asi vliv nemá.

A teď už ke článku!Věci, o kterých jsem dříve nevěděla, že existují, a nyní bez nich nemohu žít. Ano, je to tak. V těhotenství má člověk tak nějak představy o tom, co všechno může potřebovat, až se dítko narodí, něco se dočtě na internetu, něco je uvedeno v seznamu z porodnice. O spoustě věcí jsem si říkala, a co to ksakru je? A budu to vůbec potřebovat? Nakonec jsem zjistila, že takových věcí, které nutně potřebuji (nebo jsem potřebovala po porodu) je ještě víc, a ty seznamy, co jsou uvedeny na různých webech, jsou absolutně irelevantní a píšou je možná výrobci, aby se lépe prodávali jejich věci.

Takže zpátky k tématu. Bez čeho si tedy nedokážu představit svůj život s miminkem?

1) Hořčíkové tabletky - ty jsem sice věděla, že existují, ale netušila, jak stěžejní bude je mít už v těhotenství. Nebýt jich, nespala bych ani jednu noc. Břiško, jak roste, tlačí na cévy na nohou, které sebou pak všemožně šijou, nohy se dostávají do křečí, které dokážou i vzbudit a nejde se uvelebit. Hořčík pomáhá uvolnit křeče, takže jsem večer zhltla 2-3 tabletky a aspoň někdy to pomohlo (Aspoň někdy, to není moc povzbudivé! Ale je to tak...). Když jsem přišla na první kontrolu v porodnici, hořčík mi zakázali, aby prý nepotlačil kontrakce. Ještě 2 týdny jsem ho ale brala, přestala jsem až měsíc před termínem porodu. A víte co? Kontrakce mi museli vyvolávat. A můžu si za to sama!

Teď po porodu mi zase hořčík pomáhá uklidnit mozek. Když v noci nemůžu usnout a vím, že bych měla odpočívat, ale nejde to, začínám mít depresivní a plačtivé stavy... trochu si tedy pobrečím a vždycky si uvědomím, jak úžasného a trpělivého mám chlapa, protože je celou dobu se mnou vzhůru, utišuje mě, říká mi, jak skvěle všechno zvládám, jak jsem skvělá maminka a jak jsem silná... pak sáhnu po hořčíku a do půl hodinky usnu (abych byla do hodiny až dvou probuzená Maruškou na krmení, ale to už je jiná pohádka). Ale nefunguje to preventivně. Když si ho vezmu moc brzy, tak to takhle bohužel nefunguje. Nervy holt občas tečou, zvlášť, když několik dní nespím pořádně.

2) Kojící podprsenka - tenhle vynález jsem viděla prvně u kamarádky, která kojila. Je to podprsenka, která má sklapovací košíčky, a tak se na kojení sklopí a po kojení vrátí na háček do tvaru normální podprsenky. Pamatuju si, jak jsem tenkrát nadšeně vykřikla, jé, to je dobrej vynález! Pak jsem na seznamu z porodnice přečetla, že budu potřebovat 3. "Proč jako 3, stačí jedna, ne, ob 2 dny večer ji vyperu a pohoda, ne?" říkala jsem si, ale koupila předepsané 3. A jsem za to ráda, někdy i ty 3 jsou málo. Důvod je jednoduchý - dítě občas po kojení ublinkne a podprsenku je potřeba ihned nasadit novou. A když se to stane 3x za sebou, i ty 3 jsou málo. Smějící se

Poznamenávám, že kojící podprsenku nesundavám ani v noci. Vysvětlím o bod níže.

3) Prsní vložky - "Co? Co to k sakru je, prsní vložky? Vložky jsou snad do bot, a mestruační, ale prsní?" To byla moje reakce na prsní vložky napsané na seznamu z porodnice. Zjistila jsem záhy, že to jsou taková kolečka, která se lepí do kojící podprsenky. Říkala jsem si, k čemu to jako budu potřebovat, taková blbost, ale radši je koupila. Ještě, že. Jak naivní jsem byla ve svých představách, jak funguje kojení. Říkala jsem si, že se prsa zvětší, nalijí mlékem, dítě ho vypije a hotovo. Akorát jsem v těch svých představách netušila, že to mléko občas "uniká," že když se prsa nalijí a dítko dostane hlad, pocítím to i já na prsou, a to tak, že začnou pálit, a pak začnou kapat. Ano. A občas to není jen kapání. Jednou, když jsme se s chlapem sprchovali, ho najednou začalo moje prso taky sprchovat, a byl to celkem proud, šlo to tak půl metru přede mě, a nešlo to nijak zastavit! Smějící se Občas je to i čtyřprouďák, a každý proud jde jiným směrem. Smějící se Proto se do podprsenky dávají vložky, protože jinak by těch podprsenek bylo potřeba 100. A triček taky. I tak se mi jednou stalo, zrovna předevčírem, když Maruška spala od 11 do 7:30, že mi to proteklo. Celá podprsenka byla nasáklá a noční košile až pod pupík taky. Chudáci prsa byly jak balvan. A s tím souvisí bod další.

4) Odsávačka mléka - tu nikde na žádných seznamech nepíšou, a přesto je tak potřebná, bez ní bych nepřežila ani den (nebo spíš noc)! Protože mi Maruška přes den saje i po 1,5 hodině, tak jsou prsa zvyklá na velkou poptávku, a když pak navečer usne (jednou třeba od 18 do 23), tak jsou obě prsa jak balvan, kapou, pálí, a když se Maruška probudí na kojení, vypije samozřejmě jen jeden prs a druhý musím vypumpovat. Ručně by to trvalo děsně dlouho, ale ruční pumpičkou, která dělá podtlak, těch 80 ml vypumpuju třeba za 5 minut. A jaká je to úleva!! Koupili jsme ji v lékárně ještě u porodnice a od té doby ji používám. Ne třeba úplně každý den, ale každý druhý určitě, někdy stačí odpumpovat troška, třeba 30 ml, aby prs nebyl jako balvan, ale zároveň tam zůstalo pro případ brzkého probuzení Marušky.

5) Sudokrém - aneb krém na zadeček. Vždycky jsem si myslela, že se dětský zadeček pudruje, ale ty doby jsou asi pryč. Teď se používá Sudokrém, který, jak jsem se dočetla na obalu, se používá i na akné. Při každém přebalení se namaže celý zadek a okolní oblasti, kterých se dotýká.. jak to říct.. no když se miminko pokaká, tak musí všechny oblasti, kterých se to dotkne, být namazané, aby se předešlo opruzeninám.

6) Koš na pleny - Taky jsem si říkala, co to je za hovadinu, ale doporučil nám to známý, otec dvou dětí. A po pár dnech jsme zjistili, že je fakt potřeba. Praise the Lord, hallelujah! Ještě, že to někdo vynalezl, princip je jednoduchý - dvojité víko koše, posunovací igelit v zásobnících, použité pleny se tedy vůbec nečichají a jsou uzavřené. Zatím to moc nesmrdí, ale i tak, a až začnou příkrmy, asi bychom bez toho umřeli smradem nebo chodili s každou plenou ven do popelnice!

7) Igelitovo vatová podložka pod dítě - takový čtvereček cca 80x80 cm, z jedné strany igelit, z druhé vata, trochu jako obří vložka. A na co že to je? Za prvé na přebalováky venku, které používají všechny matky s dětmi, a tak čistotě moc nevěřím, za druhé na postel, při kojení. A to z jednoduchého důvodu - opakovaně se nám stalo, že při kojení se malá ublinkla, v horším případě počůrala tak, že to proteklo plenou, jejím oblečením a prostěradlem až na matraci, a v nejhorším pokadila se stejným účinkem. Desinfikovat matraci a měnit prostěradlo uprostřed noci je sice zábava, ale vyhodit igelitovo vatovou podložku je přece jen o něco pohodlnější!

8) Zavinovačka - vždycky jsem si říkala, že v tom ty děcka trápí, kamarádka mi ale dala knížku od doktora Karpa, který píše, jak první 3 měsíce života dítěte jsou vlastně 4. trimestr, a že dítě vlastně chce imitovat dělohu stísněným prostorem, houpáním jako při chůzi, šuměním, polohou na boku nebo na břiše, a nakonec že k uklidnění pomůže cumlání. Milý doktore Karpe, půjč si někdy Marušku. Zavinovačka, houpání, šumění a cumlání (prstu nebo prsu, dudlík plive) pomáhá ani ne v 50% případů. Ale přesto i těch necelých 50% je úspěch, a tak jsme pořídili velkou deku a z Marušky občas uděláme kompaktní balíček akorát do ruky, kde ji houpeme, děláme na ni šššš a ona se občas uklidní. Usmívající se

9) Jednorázové kalhotky a poporodní vložky - to už sice nějakou dobu nepotřebuju, ale taky jsem si říkala, jak to nebudu vůbec potřebovat, a pak jsem byla ráda, že to mám. To krvácení po porodu je opravdu hooodně silné, mnohem silnější než menstruace, takže se často všechno zakrvácí, i když ty poporodní vložky jsou extra savé, jednorázové kalhotky se vyhodí a je to. Očistky (krev po porodu) jsou prý infekční, takže se to má vyhazovat a ne prát.

10) Nafukovací kruh - po šití hráze nešlo několik týdnů sedět, a tak jsem byla šťastná, když kolega z práce našel zdravotní kruh, díky kterému jsem aspoň chvilku, třeba na oběd, mohla sedět na židli. To už je ale naštěstí taky pryč. Usmívající se

Teď mě nic dalšího nenapadá, ale těch věcí asi bude více. Tyhle jsou ale ty nejdůležitější.

EDIT: Samozřejmě mě po zveřejnění článku napadla další nutnost - kojící trička! Teď už moc nerozlišuju trička na slušivé - neslušivé, ale dá se v nich kojit - nedá se v nich kojit. Smějící se Bohužel většina mých starých triček spadá do kategorie 2, a tak jsem si k narozkám a Vánocům přála trička, ve kterých se dá kojit, teď už jsem jich dostala asi 5, takže mám co nosit. Usmívající se

Všechny holky, co tohle čtou a ještě nemají děti, tohle si zapište za uši, budete to pak potřebovat a budete rády, že to víte. Usmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačííí Kačííí | 5. ledna 2017 v 11:04 | Reagovat

Jů, takovej pěknej úvod. Ráda poradím, stačí jen napsat :-) Pěkný seznam - některé věci nepoužívám, bez jiných si to taky nedovedu představit:
1-užívám Mamavit, kde je také hořčík,
2+3-nejdůležitější,
4-když kojím v noci po delším spánku, tak dám z obou a v prvních dvou měsících pil i v noci po třech hodinách...
5-používám, jen když už je opruzenej, jako prevenci mám Infadolan,
6-mám látkové a i tak koš S VÍKEM potřebuju,
7+8+9-nezbytnosti,
10-kruh jsem nepoužívala, bolelo mě to v něm ještě víc.
A já bych ještě přidala kojící polštář (už v těhu jsem s ním spala), Bepanthen na bolavé bradavky (nemusí se umývat), nějaké hnízdečko na bezpečné odložení miminka (když nutně musíš třeba na záchod, my měli péřovej polštář a hojdavak -úžasná věc na uklidnění a krátký denní spánek miminka) a teď ještě spací pytel (do zavinovačky už se nevejde).
Jinak k tomu, jak rychle se ti dostane do mlíka, prý 4-12 hodin...

2 Jess Jess | Web | 5. ledna 2017 v 11:24 | Reagovat

[1]: Děkuju. :-) No vidíš, kojící polštářek vůbec nemám, a na "odložení" mimča přes den jsme dostali od kamarádky takovou malinkou plastovou kolébku, spací pytle máme asi 3, ale zatím jsem je nepoužila - vyzkoušíme, díky za tip. :-) S tím krémem je to asi o tom, co komu doporučí který doktor, v porodnici mi říkali Bepanthen, doktorka pak ten Sudokrém.. a Bepanthen, kdyby se oprudila. Asi je těch správných alternativ víc. :-)
Naštěstí mě bradavky vůbec nebolí, asi je mám nějak odolnější, takže nepotřebuju hojivý krém, *ťukám na dřevo,* stroupky jsem tam měla asi 2 dny, co se malá začala kojit, ale teď už je to v klidu.
S tím kojením z obou prsů - někdy to dělám, ale všimla jsem si, že pak Maruška víc blinká, asi jak jsou oba prsy plné, tak vypije víc, než se do ní vejde, nebo taky jak to přední mléko je tekutější než to tučné zadní, snáz z ní "vypadne," takže radši odsávám, než jí dávat z obou. Jestli to synkovi ale nedělá problém, tak proč ne. :-)
Látkové pleny? Wow, to jsi dobrá, na to bych si asi netroufla.. A máš taky ten velký prádelní hrnec na vyvařování? Věřím, že i tak potřebuješ koš s víkem, protože jinak bys musela prát po každém přebalování, co?
Můžu se zeptat na ten kojící polštář - v čem je to lepší než bez něj? Když malou kojím v křesle, dám si ji na břicho a podpírám ji rukou, je to nějak o hodně pohodlnější s polštářem?

3 Kačííí Kačííí | 5. ledna 2017 v 13:07 | Reagovat

[2]: Vždycky je víc alternativ. Někdo to dělá tak, někdo jinak a nikdy nemůžeš říct, že to druhý je špatně.
Kojení nám takhle vyhovuje, malej je spokojenej, takze mě ani nenapadlo to dělat jinak :-)
Látkovky už jsou v poho (zezačátku na ně byl malej, takže látkuju až odpozději a na noc má pořád jednorázovky), házim je použité do koše a pak do pračky :-) Žádný vyvařování se nekoná :-D
A k tomu kojení, já kojím vsedě na gauči, takže ho položím na polštář a je výš - nemusím se předklánět a jsem pohodlně opřená a mám volný ruce. Takhle nám to ukazovali už v porodnici... Bez polštáře uz se pořádně nenapije a pro mě to také neni pohodlné - jsem už rozmazlená :-)

4 Angela Angela | Web | 6. ledna 2017 v 11:34 | Reagovat

Urcite je to uzitocny clanok a mnohym prvorodickam pomoze :-) ja som o tych tabletkach nepocula dobre vediet :-) a o tej podlozke tiez nie..v blizkej dobe si ju zaobstaram :-) co sa tyka odsavacky tu som vyuzila iba jediny raz ked som potrebovala odist od malickeho a musela som nechat mliecko babicke..asi mas nadbytok mliecka ked ju pouzivas aj teraz..urcite je to pre teba dobra vec..napriklad nafukovaci kruh som nepotrebovala..sice som mala nastrih hradze ale dokazala som normalne sediet aj ked trochu to bolelo to je jasne..takze niekomu to moze ulahcit sedenie:) a k tvojmu dotazu adamko mal problemy s bruskom a vracanim ale uz mu je lepsie..a mas pravdu kazdemu vyhovuje nieco ine, kazdy ma svoj sposob chudnutia..pohyb je urcite dolezity ale velmi dolezita je pravidelna a vyvazena strava a ak sa dietka spoji s pohybom tak je to dokonala kombinacia..musim aj ja nejako poriesit ten pohyb..:) este raz pochvala za fajn clanok!

5 Michaela Michaela | Web | 14. ledna 2017 v 13:29 | Reagovat

Tak tohle je super! Tenhle článek určitě potěší všechny nastávající maminky. Mě se to zatím netýká, ale až se dítě bude chystat, už budu vědět, co budu opravdu potřebovat. :)
O hořčíkových tabletkách a prsních vložkách jsem vůbec nevěděla.. A díky za to, žes upozornila na kojící trika. Mě by to snad ani nenapadlo, že vlastně nejde s normálním trikem moc kojit. :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama